Konsorcjum, w skład którego wchodzą ORLEN (lider projektu), Instytut Energetyki – Państwowy Instytut Badawczy oraz Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (AGH), zakończyło realizację projektu badawczo-rozwojowego VETNI. Celem projektu było opracowanie innowacyjnego systemu wytwarzania wodoru w technologii elektrolizera SOE (solid oxide electrolysis), zasilanego energią odnawialną, co umożliwia produkcję ok. 18 kg H₂/dobę. Instalacja ta jest największą tego typu konstrukcją w Polsce.
Prof. Konrad Świerczek z WEiP AGH wyjaśnia, że elektrolizer stałotlenkowy zintegrowano z instalacjami przemysłowymi w rafinerii, tworząc kompletny system do wytwarzania i sprężania wodoru z pary wodnej. Rozwiązania zastosowane w Jaśle przyniosły świetne efekty, takie jak mniejsze zużycie energii elektrycznej oraz zastosowanie nowej generacji materiałów anodowych dla elektrolizerów, w których ograniczono zawartość szkodliwego i drogiego kobaltu.
Prof. Świerczek dodaje, że jest to znaczący krok w stronę zrównoważonej energetyki, podkreślając zaangażowanie WEiP w rozwój nowoczesnych technologii wodorowych.
Więcej informacji: Energetyka24