Doświadczenie, które wykracza poza podręczniki.

Nauka rozpoczyna się w salach wykładowych od teorii, ale równie istotne jest połączenie jej z praktyką. Choć w Polsce nie ma jeszcze działających elektrowni jądrowych, nie oznacza to, że Studenci są pozbawieni możliwości zdobycia praktycznej wiedzy.W dniach 11-13 marzec 2025 r. w ramach projektu KOMPAS AGH dofinansowanego z UE (nr FERS.01.05-IP.08-0033/23 pn. „KOMpetencje, PASja – Akademia nowoczesnych profesjonalistów AGH (KOMPAS AGH)”dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego ), studenci studiów II stopnia kierunku Energetyka Jądrowa WEiP odbyli wizytę studyjną w  Nuclear Engineering Seibersdorf GmbH oraz w Elektrowni Jądrowej w Zwentendorf.

Trzy dni, dwa miejsca, jedno wyjątkowe doświadczenie

Nuclear Engineering Seibersdorf GmbH to zakład specjalizujący się w zbieraniu, przetwarzaniu, kondycjonowaniu i składowaniu odpadów radioaktywnych, a także w dekontaminacji i likwidacji obiektów jądrowych. Uczestnicy projektu mieli okazję zapoznać się z metodami dekontaminacji elementów konstrukcyjnych oraz strategiami zarządzania i redukcji objętości odpadów. Zwiedzili również magazyn, w którym składowane są odpady radioaktywne. Elektrownia Jądrowa w Zwentendorf  to pełnoskalowy lecz nieeksploatowany unikalny obiekt, gdzie zwiedza się nie tylko część konwencjonalnej elektrowni, ale także strefy jądrowej, w tym wnętrza osłony bezpieczeństwa. Była to wyjątkowa okazja, by na własne oczy zobaczyć wiele komponentów analogicznych do tych, które będą wykorzystywane w przyszłych polskich elektrowniach jądrowych.

Unijne wsparcie w praktyce

Z relacji opiekunów merytorycznych ds. kierunku Energetyka Jądrowa, Pani dr hab. Katarzyny Szarłowicz, prof. AGH oraz dr. inż. Filipa Jędrzejka wiemy, że Studenci byli bardzo zainteresowani, aktywni w zadawaniu pytań oraz niesamowicie zadowoleni.

Taki wyjazd nie tylko pozostanie na długo w pamięci, ale jest podstawą do wielu dyskusji w aspekcie roli energii jądrowej w kontekście globalnych wyzwań związanych z transformacją energetyczną.

Wartość projektu : 12 235 987,50 zł

Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich:  10 097 136,88