Wydział Energetyki i Paliw zaprasza do studiowania w ramach dwóch dyscyplin naukowych:

INŻYNIERIA ŚRODOWISKA, GÓRNICTWO I ENERGETYKA
na kierunkach: Energetyka lub Energetyka Odnawialna i Zarządzanie Energią
oraz
INŻYNIERIA CHEMICZNA
na kierunkach: Nowoczesne Technologie Paliwowe lub Technologia Chemiczna

Kierunek TECHNOLOGIA CHEMICZNA AGH

Kierunek TECHNOLOGIA CHEMICZNA należy do obszaru studiów technicznych. Jego odniesienie praktyczne w gospodarce związane jest z zagadnieniami inżynierii i technologii chemicznej Celem studiów jest przekazanie wiedzy ogólnej, koniecznej do wykonywania zawodu inżyniera oraz wiedzy z zakresu technologii chemicznej umożliwiającej samodzielne rozwiązywanie problemów występujących w realizacji procesów technologicznych.
Absolwenci I stopnia studiów kierunku Technologia chemiczna mają ogólną wiedzę i umiejętności potrzebne do podjęcia pracy w przedsiębiorstwach związanych z technologią chemiczną, a w szczególności z szeroko pojętą ceramiką i sektorem paliwowo-energetycznym.
Od roku akademickiego 2019/20 kierunek ten będzie prowadzony wspólnie z Wydziałem Inżynierii Materiałowej i Ceramiki. W ramach kierunku przewiduje się dwie ścieżki kształcenia: TECHNOLOGIE CHEMICZNE W ENERGETYCE (TCwE) realizowana na Wydziale Energetyki i Paliw oraz CHEMIA I TECHNOLOGIA MATERIAŁÓW (CiTM) realizowana na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki.

Absolwenci studiów II stopnia na kierunku TECHNOLOGIA CHEMICZNA potrafią: rozwiązywać złożone zadania inżynierskie wykorzystując zaawansowane oprogramowanie, samodzielnie pracować w laboratorium chemicznym, zaplanować własne samokształcenie przez całe życie (m.in. na studiach trzeciego stopnia i podyplomowych) oraz zaprezentować posiadaną wiedzę i umiejętności, podjąć pracę zawodową w przemyśle chemicznym, paliwowo–energetycznym lub pokrewnym, na stanowiskach związanych z projektowaniem, organizacją i prowadzeniem procesów produkcyjnych, zastosować odpowiednie procedury analityczne do badań materiałów w przemyśle i laboratoriach technologicznych, zaprojektować i wytworzyć wyrób o określonych parametrach użytkowych, wykorzystać wiedzę matematyczną do opisu i modelowania procesów w technologiach materiałowych.

Zgodnie z misją AGH kierunek TECHNOLOGIA CHEMICZNA odpowiada na zapotrzebowanie rynku pracy i w pełni realizuje postulat służby dla polskiej gospodarki, szczególnie w sektorze technologii chemicznej, a aktualne przystosowywanie programów pełnego kształcenia na studiach (pierwszego i drugiego stopnia) prowadzonych na Wydziale Energetyki i Paliw do zmieniających się realiów i nowych wymagań krajowych/międzynarodowych, scharakteryzowanych w kategoriach efektów kształcenia w obszarze Polskich Ram Kwalifikacji (PRK), wpisuje się ściśle w strategię rozwoju Uczelni.

technologia chemiczna AGH

ŚCIEŻKI DYPLOMOWANA

Studenci II stopnia kierunku TECHNOLOGIA CHEMICZNA mają do wyboru trzy ścieżki dyplomowania w języku polskim i dwie w języku angielskim:

ANALITYKA PRZEMYSŁOWA I ŚRODOWISKOWA

Metody pobierania i przygotowania próbek analitycznych, metody i techniki analiz przemysłowych i środowiskowych, zarządzanie jakością w produkcji i laboratoriach badawczych, techniki separacyjne, gospodarka odpadami przemysłowymi.

PROEKOLOGICZNE PROCESY INŻYNIERII I TECHNOLOGII CHEMICZNEJ

Projektowanie, rozwijanie i realizacja procesów w inżynierii i technologii chemicznej z naciskiem na ekologię. Rozwijanie umiejętności przy wykorzystaniu profesjonalnego oprogramowania ChemCAD.

TECHNOLOGIE CHEMICZNE W ENERGETYCE

Prowadzenie badań, projektowanie, realizacja i rozwijanie chemicznych procesów technologicznych w przemyśle. Przygotowanie do rozwiązywania zadań technologicznych w przemyśle chemicznym, energetyce zawodowej, gazownictwie, instytucjach związanych z szeroko pojętą problematyką paliwowo-energetyczną

CHEMICAL TECHNOLOGIES IN ENERGY SECTOR

Specjalność w języku angielskim w inżynierii chemicznej łącząca zagadnienia przetwarzania konwencjonalnych i odnawialnych źródeł energii. Obejmuje zagadnienia dotyczące przejścia z technologii opartej na paliwach kopalnych w kierunku dekarbonizacji, obniżenia emisji CO2 w celu zapobiegania zmianom klimatycznym.

SUSTAINABLE FUELS ECONOMY

Specjalność prowadzona w języku angielskim. Poruszane zagadnienia zaznajamiają studentów z podstawami przetwórstwa paliw i wykorzystania odnawialnych źródeł energii, natomiast większy nacisk kładzie się na zarządzanie i prognozowanie rynku paliw i energii.

Programy studiów, czyli programy zajęć dydaktycznych na Akademii Górniczo-Hutniczej zebrane są w jednej bazie SYLLABUS

Wyszukiwanie informacji:

1. W pierwszej kolejności należy wybrać rok akademicki rozpoczęcia studiów.
W tym celu wybierz odpowiednią opcję:
Pokazuj tok studiów rozpoczynający się od roku akademickiego

2. Następnie wybierz interesujące Cię informacje z:
OFERTA WYDZIAŁU
lub
UCZELNIANA BAZA PRZEDMIOTÓW OBIERALNYCH

3. Baza zawiera zbiór szczegółowych informacji o zajęciach dydaktycznych dla wszystkich modułów (przedmiotów) według podziału na:
Stacjonarne – Studia I stopnia
Stacjonarne – Studia II stopnia

4. Dostęp do bazy znajduje się na stronie:
SYLLABUS

Zapraszamy do obejrzenia filmów:

Oferta dla studentów Wydziału Energetyki i Paliw 2021/2022


Infrastruktura dydaktyczna dla studentów Wydziału Energetyki i Paliw