Rozstrzygnięto III edycję programu grantowego SOFIA (Science Onde Flow Innovation Academy), poświęconego innowacjom w zakresie odnawialnych źródeł energii. Dwie nagrody w postaci grantów o wartości 20 tys. zł każdy otrzymały młode naukowczynie: Róża Łopusiewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Gabriela Hodacka z Politechniki Krakowskiej. Laureatki przekonały Jury pomysłami na bezzałogowy samolot solarny oraz na nową technologię recyklingu i regeneracji grafitu z zużytych baterii i akumulatorów.

Program grantowy SOFIA wychodzi naprzeciw potrzebom rynku: wobec postępujących zmian klimatycznych zwiększanie udziału źródeł odnawialnych w produkcji energii jest już koniecznością. Dlatego firma ONDE już trzeci rok z rzędu wspiera finansowo studentów i młodych naukowców, którzy mają pomysły na zieloną transformację i efektywniejsze wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Najciekawsze inicjatywy są nagradzane w programie SOFIA. Jego laureaci mogą wykorzystać granty na prace badawcze lub/i wykonanie prototypu swoich pomysłów.

Program grantowy SOFIA realizowany jest cyklicznie z inicjatywy firmy ONDE– lidera polskiego rynku odnawialnych źródeł energii (OZE). Firma specjalizująca się w generalnym wykonawstwie i developmencie farm wiatrowych i fotowoltaicznych aktywnie uczestniczy w transformacji energetycznej, inwestując m.in. w edukację oraz badania w zakresie OZE.

Dwa innowacyjne projekty nagrodzone grantami

Pierwsza laureatka to Róża Łopusiewicz – studentka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i członkini Koła naukowego AGH Solar Plane – organizacji, w której będzie realizowała zwycięski projekt, czyli bezzałogowy samolot solarny. Młoda naukowczyni przeznaczy grant w wys. 20 tys. zł na szczegółową analizę swojego pomysłu pod kątem możliwości technicznych oraz ograniczeń, a także na konstrukcję prototypowego 6-metrowego drona zasilanego energią słoneczną. Ma nadzieję, że tego typu powietrzny pojazd znajdzie wiele zastosowań jako ekologiczna alternatywa dla klasycznych dronów. Obecnie bezzałogowe statki powietrzne mierzą jakość powietrza, monitorują pola i wspierają akcje ratownicze, lecz nie mogą długo funkcjonować bez lądowania i doładowania. Samoloty solarne będą pod tym względem bardziej efektywne, bo panele słoneczne pozwolą im na ciągłą konwersję energii słonecznej na elektryczną. Ich wpływ na środowisko pozostanie dużo mniejszy w porównaniu do dronów zasilanych tradycyjnym paliwem.

Drugą laureatką jest Gabriela Hodacka z Politechniki Krakowskiej, która zaproponowała stworzenie nowej technologii recyklingu i regeneracji grafitu z zużytych baterii i akumulatorów. Nagrodzony grantem w wys. 20 tys. zł projekt „Czarna strona Zielonej Transformacji” ma przyczynić się do ograniczenia ilości odpadów elektronicznych na wysypiskach. Autorka zwróciła uwagę w swoim zgłoszeniu, że baterie pełnią istotną rolę w zaspokajaniu potrzeb energetycznych i są kluczowym czynnikiem umożliwiającym zrównoważony rozwój, promowanie zielonej mobilności, wytwarzanie czystej energii oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej. Prognozuje się, że w nadchodzących latach popyt na baterie znacząco wzrośnie, co sprawi, że rynek baterii będzie odgrywał coraz ważniejszą rolę na skalę globalną. Dlatego konieczne jest także podjęcie działań w zakresie gospodarowania zużytymi bateriami i akumulatorami, których istotnym komponentem jest grafit – w bateriach stanowi on 40% ich całkowitej masy. Odzyskany i zregenerowany proszek grafitowy będzie można ponownie wykorzystać.

Szansa dla młodych i myślących przyszłościowo

Jesteśmy przekonani, że warto dawać szanse młodym innowatorom i angażować ich w realny rozwój technologii związanych z zieloną energią. Każda inicjatywa w obszarze OZE, która wykracza poza ramy programu studiów, może przynieść pomysłodawcom korzyści zawodowe, a społeczeństwu lepsze, ekologiczne jutro – mówi Bogusław Pieczykolan, Dyrektor Działu Rozwoju Projektów własnych OZE w ONDE SA i juror programu grantowego SOFIA. – Proces zmiany dzieje się na naszych oczach, dlatego liczba chętnych do uczestnictwa w naszym programie rośnie z roku na rok – dodaje.

W III edycji można było zgłaszać swoje pomysły w 5 kategoriach, takich jak: nowe rozwiązania w obszarze utrzymania i eksploatacji OZE, nowoczesne systemy sterowania i nadzoru OZE czy też innowacje w zakresie cyklu życia OZE, a także inne inicjatywy dotyczące energii odnawialnej.

W ramach III edycji programu grantowego SOFIA przyznano trzy granty o wartości 20 tys. zł każdy. Poza dwoma studentkami z Krakowa, trzecią laureatką jest studentka Politechniki Bydgoskiej.

Prowadzony przez ONDE program daje jego uczestnikom i finalistom nie tylko finansowe wsparcie dla realizacji ich projektów, ale także dostęp do szeroko rozumianego biznesu. Otwierają się przed nimi możliwości rozwoju zawodowego, wsparcia mentoringowego, dostępu do branżowych danych itd. To unikalna szansa dla młodych naukowców, którzy chcą swoją karierę zawodową związać z OZE.

W poprzednich dwóch edycjach programu SOFIA granty otrzymało 12 młodych naukowców.

Więcej informacji na stronie: https://ondeflow.pl