We wrześniu 2023 miało miejsce wiele ciekawych wydarzeń związanych z tematyką Energetyki.
W dniu 26 września w Akademii Górniczo-Hutniczej odbyła się I Konferencja Naukowa Energetyki Rozproszonej KNER’2023, której współorganizatorem jest Wydział Energetyki i Paliw. Konferencję otworzyła Dziakan WEiP dr hab. Monika Motak, prof. uczelni, a sesji „Magazynowanie i konwersja energii” przewodniczył prof. dr hab. inż. Konrad Świerczek.
W Komitecie naukowym konferencji znaleźli się specjaliści z naszego wydziału:
dr hab. inż. Magdalena Dudek, prof. AGH, prof. Wojciech Nowak, prof. Wojciech Suwała, dr hab. inż. Artur Wyrwa
Tematyka konferencji i szczegółowe informacje znajdują się na stronie konferencji I Konferencja Naukowa Energetyki Rozproszonej KNER’2023 | Kraków, 26 września 2023 (agh.edu.pl):
Europejska energetyka podlega głębokiej transformacji. Czynnikami w największym stopniu kształtującymi ten proces w największym stopniu są:
- zachodzące zmiany klimatu wynikające ze spalania paliw kopalnych oraz działalności rolniczej, związana z tym emisja gazów cieplarnianych do atmosfery (CO2, CH4, N2O), postępujący wzrost średniej temperatury na Ziemi oraz występujące ekstremalne zjawiska atmosferyczne,
- wdrażanie europejskiego rynku energii w tym zmiany struktury źródeł wytwarzających energię elektryczną w celu uzyskania w perspektywie 2050 r. neutralności emisyjnej oraz
- efektywne i bezpieczne funkcjonowanie połączonych europejskich systemów elektroenergetycznych opartych na źródłach wytwórczych wykorzystujących czyste technologie i wspierających dekarbonizację europejskiej gospodarki.
To fakty oczywiste, z których jednoznacznie wynika, że rozwój energetyki rozproszonej (w tym odnawialnej, lecz nie tylko) jest nieunikniony, przedmiotem rozważań może być tempo tego procesu. Jest on dodatkowo motywowany zarówno europejską jak i krajową polityką energetyczną, ale także obiektywnymi czynnikami sprzyjającymi poprawie efektywności energetycznej (w skali pojedynczych gospodarstw domowych, lokalnych społeczności i smart city), rozwojem transportu elektrycznego (zarówno prywatnego oraz w jeszcze większym stopniu publicznego), „pasywnym” budownictwem, itp. Proces ten jest i będzie kształtowany przez postępujące zmiany demograficzne. W centrum transformacji energetyki stoi obecnie świadomy odbiorca wyznaczający jej kierunki i decydujący o skali tego procesu, wyposażony w nowe narzędzia i możliwości, nowe oczekiwania, np. dotyczących tego, z jakich źródeł energia ma pochodzić. On sam w oparciu o własny rachunek ekonomiczny, podejmuje decyzję o inwestowaniu w coraz tańsze źródła energii.
Nutech 2023 to międzynarodowa konferencja International Conference on Development and Applications of Nuclear Technologies odbyła się w dniach 20 – 22 września 2023 r. Więcej informacji na temat konferencji znajduje się pod adresem NUTECH 2023 – International Conference on Development and Applications of Nuclear Technologies (agh.edu.pl).
Konferencję współorganizowali naukowcy z Wydziału Energetyki i Paliw: dr inż. Paweł Gajda, dr hab. Katarzyna Szarłowicz, prof. AGH, dr hab. Marcin Stobiński, prof. AGH, dr inż. Filip Jędrzejek, dr inż. Mikołaj Oettingen, dr hab. Katarzyna Styszko, prof. AGH.
Konferencja NUTECH obejmuje szeroki zakres tematów związanych z różnymi zastosowaniami technologii jądrowych, od energii jądrowej po medycynę nuklearną i całe spektrum przemysłowych zastosowań technik jądrowych.
Także w murach naszej uczelni w dniach 12-13 września 2023 r.odbył się I Kongres Energetyki Jądrowej. Było to pierwsze wydarzenie w naszym kraju, które w sposób kompleksowy przedstawiło dotychczasowe plany w zakresie rozwoju energetyki jądrowej w Polsce zarówno pod kątem projektów wielkoskalowych jak i MMR/SMRów oraz korzyści jakie płyną z tych projektów dla polskiego przemysłu energetycznego (biznesu). Głównym przesłaniem Kongresu było omówienie głównych zagadnień dotyczących wszelkich aspektów wsparcia polskich firm w realizacji projektów energetyki jądrowej w Polsce.
Celem Kongresu było również ukazanie, w jaki sposób energia jądrowa oraz Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) mogą przyczynić się do realizacji celów PEP2040, w tym planowanej transformacji energetycznej w Polsce, jako skutecznej drogi do dekarbonizacji dostaw energii w krajowym systemie elektroenergetycznym.
Szczegóły konferencji można znaleźć na stronie Kongres Energetyki Jądrowej (kongres-nuclear.pl)
Uroczystego otwarcia dokonał Pan Adam Guibourgé-Czetwertyński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska podkreślając ważność projektów budowy bloków elektrowni jądrowych w procesie transformacji polskiej energetyki i bezpieczeństwa energetycznego.
W imieniu Gospodarzy, Uczelni AGH, uczestników powitała Dziekan Wydziału Energetyki i Paliw Monika Motak.