Szanowni Państwo,

W dniach 10-11.10.2022 Wydział Energetyki i Paliw organizuje szkolenie w formie gry symulacyjnej: Transformacja Energetyczna – wyzwanie dla decydentów, biznesu i całego społeczeństwa.

Szkolenie jest realizowane w ramach projektu  Energy Transition Entrepreneurs in Action − Developing a Supportive Academic Environment for the Young Talents (ETEIA) w ramach programu EIT’s HEI Initiative: Innovation Capacity Building for Higher Education.

Gra Transformacja Energetyczna opiera swoją mechanikę na prawdziwych wyzwaniach stojących przed decydentami w procesie transformacji sektora energetycznego z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii.

Podczas szkolenia każdy z graczy wciela się w inną rolę w złożonym systemie energetycznym. Każda rola ma własny zakres decyzji i odpowiedzialności. Producenci energii, jak każdy biznes, maksymalizują swoje zyski. Jeśli jednak zignorują zagrożenie dla środowiska naturalnego, doprowadzi to do katastrof spowodowanych zmianami klimatu. Innowatorzy wprowadzają na rynek technologie czystej energii. Jednak komercjalizacja nowych technologii jest obarczona dużym ryzykiem i nie zawsze kończy się sukcesem. Wyzwaniem dla dystrybutora energii jest bilansowanie zmieniających się popytu (wzrost zapotrzebowania na energię) i podaży (zmienne warunki atmosferyczne wpływające na produkcję ze źródeł odnawialnych) energii. Cały system jest regulowany przez ministerstwo energii we współpracy z innymi jednostkami rządu. Rząd musi liczyć się z ciągłą presją ze strony konsumentów, którzy nie chcą dopuścić, aby przejście na odnawialne źródła energii odbyło się ich kosztem.

Szkolenie dostarczy Państwu narzędzi do prowadzenia interaktywnych zajęć dla studentów.
Podczas zajęć będą mogli zastanowić się, czy i jak uda się przeprowadzić transformację sektora energetycznego? Czy możliwe jest powstrzymanie zmiany klimatu? Jakie działania przyczynią się do budowania lepszej i sprawiedliwej przyszłości?

Szkolenie zostanie zrealizowane przez doświadczonych trenerów Stowarzyszenia Centrum Rozwiązań Systemowych. Jest to organizacja non-profit, która łączy teorię i praktykę poprzez stosowanie różnorodnych metod systemowych. Centrum realizuje międzynarodowe i lokalne projekty z zakresu szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju. CRS wykorzystuje naukę o systemach, myślenie systemowe, a także narzędzia i metody zarządzania wiedzą, aby funkcjonalnie integrować różnorodne perspektywy ze strony biznesu, rządu, organizacji pozarządowych i obywateli. Centrum posiada doświadczenie w projektach i badaniach interdyscyplinarnych i międzysektorowych. Doświadczenie to zostało zdobyte w projektach finansowanych w ramach programów ramowych UE, National Science Foundation (USA), GEF, Erasmus +, EIT Climate KIC, EOG i innych międzynarodowych i polskich schematów finansowania.

Więcej informacji znajduje się w załączonym folderze.

Zgłoszenia na szkolenie przyjmowane są do 26.09.2022.

https://forms.office.com/r/qRACcwNndV